Po przerwie spowodowanej ograniczeniami w organizacji imprez z udziałem mieszkańców, 4 września 2021 r. odbyła się trzecia edycja „Leszczyniady”. To prawdziwe święto sportu oraz różnego rodzaju aktywności, inicjowane przez mieszkańców – dla mieszkańców. Mieliśmy do czynienia z wyjątkową synergią aktywności społecznej z gminnymi jednostkami organizacyjnymi. Efektem tych działań było pełne pozytywnych emocji rodzinne wydarzenie, na którym każdy znalazł coś dla siebie.

Idea kompleksowego wydarzenia sportowego organizowanego na terenie gminy, zrodziła się u mnie kilka lat temu, gdzie jako Przewodniczący Rady Dzielnicy Leszczyny Osiedle w 2017 roku przekonałem koleżanki i kolegów do tego pomysłu i zorganizowaliśmy we współpracy z MOSiRem pierwszą Leszczyniadę. Rok później odbyła się druga edycja wydarzenia i w tym roku organizujemy już kolejną, trzecią edycję gminnego święta sportu

mówił rok temu radny Marcin Stempniak przed organizacją III edycji Leszczyniady

Oto streszczenie 3 Leszczyniady, przygotowane przez naszego członka, Artura Gliwickiego:

Oficjalne rozpoczęcie 3-ciej „Leszczyniady” nastąpiło punkt o 10:00 na leszczyńskim stadionie. Prezes „Aktywnych Społecznie” Marcin Stempniak oraz Prezes Klubu Sportowego Leszczyny Tomasz Żółkiewicz wspólnie przywitali uczestników i gości, zapraszając do udziału w najróżniejszych, nie rzadko dość egzotycznych konkurencjach.

Rozpoczęła się prawdziwa piłkarska rywalizacja, która równolegle odbywała się również na terenie boiska „Orlik” w Leszczynach.

W miarę upływu czasu inicjowane były kolejne punkty programu, a mieszkańcy mieli możliwość wyboru tego, co ich najbardziej interesuje, przemieszczając się pomiędzy zlokalizowanymi blisko siebie obiektami sportowymi.

Po krótkim przedstawieniu zasad rywalizacji rozpoczęto turniej „Streetball”. Gra na wysokim poziomie. Część uczestników pamięta jeszcze pierwszą edycję „Leszczyniady”. Punkt gonił punkt, podczas gdy najmłodsi, po sąsiedzku kontynuowali piłkarskie zmagania na sztucznej nawierzchni.

Poszczególne konkurencje stopniowo wyłaniały zwycięzców i co kilka minut rozlegał się odgłos oklasków kibiców i gratulacje dla niepokonanych. Wręczano pamiątkowe medale wykonane z drewna, dyplomy oraz szklane puchary.

„Leszczyniada” to nie tylko piłka nożna czy streetball. Zapewniono mnóstwo atrakcji zaczynając od czegoś do zjedzenia, a kończąc na efektownych pokazach sztuk walki.

Przykładem jest prezentacja kickboxingu prowadzona przez Tomasza Perlini, trenera Guardians Team. Każdy mógł spróbować swoich sił.

Nie lada atrakcją okazały się rodzinne zmagania, zorganizowane przez członków „Luxtorpedy” pod czujnym okiem Prezeski Edyty Woryny. Prawdziwym wyzwaniem okazały się puzzle „Świnka Peppa”, na których polegli nawet najlepiej przygotowani i dysponowani uczestnicy.

Specjalne pokazy oraz konkurencje zapewnili przedstawiciele OSP, którzy zostali oddelegowani do zabezpieczania imprezy.

Swoje konkurencje przeprowadzili również członkowie PTTK „Ramża”, zapewniając atrakcje, takie jak: koło fortuny, rzut piłeczką czy bulą.

Nie zabrakło dmuchańców oraz olbrzymich piłek, w których można było stoczyć prawdziwe bitwy.

W czasie wydarzenia można było skorzystać z oferty gastronomicznej. Były pyszne lody rzemieślnicze, kiełbaski, popcorn, woda oraz zimne piwo.

Już od samego początku trzeciej edycji „Leszczyniady”, dla zainteresowanych dostępna była wystawa „Arsenału Maksa”, na której zaprezentowano militaria, w tym najnowsze eksponaty z zakresu łączności. Można było tutaj połączyć przyjemne z pożytecznym: zobaczyć z bliska rzadkie eksponaty i wesprzeć akcję charytatywną.

Swoją obecnością zaszczycili prawdziwi mistrzowie – sześciokrotni zdobywcy tytułu Mistrza Polski w baseballu, czyli zawodnicy KS Silesia z Rybnika. Dali pokaz swoich umiejętności oraz zaprezentowali sprzęt treningowy. Przypomnijmy, że w tym roku klub obchodził 100-lecie swojego istnienia.

Dzięki determinacji organizatorów udało się wypełnić również ostatni z oficjalnych punktów programu trzeciej „Leszczyniady”. Równo o 15:30 rozpoczęto pierwszą połowę meczu, w którym zmierzyli się mieszkańcy i samorządowcy. Ostateczne zadecydowano o mieszanych składach. Trudno więc jednoznacznie rozstrzygnąć, kto ostatecznie zwyciężył. Wynik 7:1 pozostaje tylko wynikiem. Wszyscy są zwycięzcami, ponieważ dzięki swojej aktywności wygrywają to co najcenniejsze – zdrowie. Zarówno Burmistrz Wiesław Janiszewski, jak i Prezes Tomasz Żółkiewicz wystąpili w nietypowych dla siebie rolach – sędziów piłkarskich. Mieliśmy do czynienia z grą na wysokim poziomie i to nie tylko z powodu autentycznie wysokich wybić piłki. Piłkarze było wyjątkowo zaangażowani i zaciekle walczyli o piłkę i kolejne gole.

W 2022 roku, we wrześniu odbędzie się 4 edycja! Szczegóły wkrótce!

Zdjęcia: Artur Gliwicki